fbpx

Bodrum Living Lab hakkında

Bodrum Living Lab, yenilikçi ürünlerin gerçek kullanım ortamlarında gerçek kullanıcılar tarafından geliştirildiği ve projenin tüm paydaşlarını (kamu, özel sektör, üniversiteler ve yerel halk) koordine etmeyi amaçlayan bir uygulama ortamıdır.

Bodrum Living Lab (BoLL) fikri, pandemi sürecinde Türk girişimcilik ekosisteminin önemli aktörlerinin uzun vadeli olarak Bodrum’a taşınmasını takiben ortaya çıkmıştır. Bodrum’a taşınan bu girişimcilerin bir kısmının fikir ortaklığı ile birlikte Bodrum Girişimcilik A.Ş (Helo! Bodrum) kurulmuştur (https://bodrumgirisimcilik.com.tr). Başta Ersin Pamuksüzer’in liderliği ve Bodrum Belediyesi gibi birçok paydaşın da desteği ile birlikte, Bodrum Living Lab faaliyetlerine başlamıştır.  BoLL’un yaşam laboratuvarı olma macerası, parçası olan birçok destekçinin attığı bir temel üzerine kurulmuştur:

Geçmişte BoLL ve benzeri birçok girişimin temellerini atan Ersin Pamuksüzer, Bahçeşehir Üniversitesi, MV Holding, Gedik Yatırım ve “yeni ekonomi”nin diğer öncüleri bu girişimin de temellerinin atılmasında öncü olmuşlardır. StartUpBootcamp’in kuruluşundan bu yana projesi hızlandırılan ve kullanıcılar ile çeşitli paydaşların ortaklaşa yürüttüğü StartUp projelerinin sayısı 100’ü bulmuştur.

Bütün bu projeler, paydaşlara sunumdan MVP yaratılışına kadar Living Lab’lerin proje oluşturma ve hızlandırma süreçlerinden geçmiştir. Bunun yanı sıra 2015’ten bugüne kadar mentorluk ve melek yatırım ağımız, başarılı girişimleri piyasaya sürmek ve girişimcilere rehberlik etmek amacıyla kurulmuş ve BoLL bünyesinde bu amaca yönelik maceralarına devam etmektedirler.

    Başakşehir Living Lab ve StartersHub’ın yakaladığı başarılardan sonra edinilen tecrübeleri yeni bir girişimde kullanmak adına 2020 yılında BoLL, Bodrum’da değer yaratmak amacıyla kurulmuştur.

Fikirlerin teknolojik ürüne ve toplumsal faydaya dönüşümünün sağlanması için gerçek kullanım ortamlarında ve gerçek kullanıcılarla proje geliştirilmesine uygun ortam sağlamak.

Uygulamalarıyla Bodrum’u teknolojide markalaştıran ve toplumsal refahın artmasına öncülük eden bir yapı oluşturmak.